Biwak zastępowych Matecznika Harcerze icon
W drugi weekend maja (11-12) odbył się biwak kadry i zastępowych drużyny Matecznik w Starej Dąbrowie. Jego celem była wstępna organizacja pracy drużyny na najbliższym obozie. Zastępowi przedstawiali swoje pomysły na zajęcia, które przeprowadzą dla swoich zastępów w trakcie akcji letniej. Poruszony został temat obrzędowości obozowej, której rozwijanie trwa nadal. Myśleliśmy również nad przyszłością drużyny w nadchodzącym roku szkolnym. Po dwóch dniach ciężkiego główkowania wszyscy wrócili do domu, jednak przed nami jeszcze mnóstwo pracy związanej z organizacją najbliższego obozu.

Mateusz Cichowicz

22-05-2019

Biwak zastępów Matecznika w Starej Dąbrowie Harcerze icon
Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu
W weekend 6-7 kwietnia odbył się biwak zastępów drużyny "Matecznik" w Ośrodku Szkolenia Wolontariuszy w Starej Dąbrowie. Na przygotowanych przez zastępowych zajęciach harcerze mogli wykazać się wiedzą i umiejętnościami i zdobyć za to nową sprawność. Lisy zdobywały terenoznawcę, Wilczyce - przyrodnika, Pszczoły - gimnastyczkę i projektanta mody, Łasice - stratega i sobieradka obozowego, a Jastrzębie - ognika. Atrakcji było mnóstwo - podchody, tańce, planszówki i wiele innych. Wszystko to harcerze przygotowali sobie sami. Wielkie brawa za ich zaangażowanie, a w szczególności dla zastępowych, bez których biwak by się nie odbył.

Mateusz Cichowicz

22-05-2019

Primaaprilisowa Wyprawa Okularników Harcerze icon
Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu

Dziś drużyna Matecznik brała udział w Primaaprilisowej Wyprawie Okularników do lasu na Młocinach. Po przejściu pewnego dystansu doszliśmy na miejsce docelowe - plac zabaw z miejscami na ogniska. Po krótkim apelu, na którym przyznaliśmy sprawności "sanitariusz", rozpoczęły się zawody w gotowaniu herbaty nad ogniem. Zadanie najszybciej wykonały Jastrzębie, a chwilę później na podium dołączyły Wilki zajmując zaszczytne drugie miejsce. Na miejscu 3. ex aequo połączone siły Łasic i Pszczół (a w zasadzie Pszczoły) oraz Orliki. Następnie uczyliśmy się posługiwać krzesiwem. Okazało się, że na filmach jest to zdecydowanie łatwiejsze, natomiast i my sprostaliśmy wyzwaniu, ponieważ kilkanaście razy udało się nam wzniecić płomień. Kolejnym punktem programu było przypomnienie wszystkim podstaw musztry harcerskiej. Pod koniec tych ćwiczeń efekt był całkiem zadowalający. Aby trochę się trochę rozruszać, przenosiliśmy ochotników przy użyciu pałatki z miejsca na miejsce. Wbrew pozorom wywoływało to dużo pozytywnych emocji. Oprócz tych wszystkich zajęć korzystaliśmy oczywiście z placu zabaw. Wracając do domu, udaliśmy się trasą na której można było wykazać się zwinnością oraz siłą. Trasa zdecydowanie się wszystkim podobała, co wpłynęło na nasz odrobinę późniejszy powrót pod szkołę. Ale cóż... Chyba było warto ;)

pwd. Paweł Błoński

02-04-2016

Wycieczka na Młociny Harcerze icon
Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu

Dziś grupka harcerzy z Matecznika i Kniei wzięła udział w wycieczce do lasu na Młocinach. Przeszliśmy najdłuższą trasę (która i tak była krótka), podziwialiśmy drzewo obgryzione przez bobra/y, a także ćwiczyliśmy umiejętności rozpalania ognisk oraz piliśmy herbatę ugotowaną nad ogniem. Jednak głównym elementem programu było Przyrzeczenie Harcerskie dh. Janka Paszkowskiego, mające miejsce w samo południe nad brzegiem Wisły. Janku, serdeczne gratulacje i powodzenia na dalszej harcerskiej drodze!

pwd. Paweł Błoński

19-03-2016

Styczniowa wędrówka "Matecznika" po Puszczy Harcerze icon
Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu

W piątek wieczorem zaczął padać śnieg. Padał, padał, padał i do rana wszystko było białe. Sobotni poranek 16 stycznia wstał słoneczny i biały, więc „Matecznik” poszedł do lasu. Puszcza Kampinoska pokryta białym kożuszkiem wyglądała prześlicznie i niech żałuje ten, kto mógł z nami pójść, a wolał zostać w domu.

Chłopcy z uporem rzucali śnieżkami w dziewczęta, a te nie pozostawały dłużne. Szukaliśmy na świeżym śniegu śladów zwierząt, robiliśmy fotoreportaże, a jak trafił się kawałek gładko przysypanego terenu, odciskaliśmy na nim tzw. orła lub aniołka. Prócz pieszych wędrowców, spotkaliśmy także mnóstwo narciarzy, sporo śnieżnych rowerzystów a także jeden psi zaprzęg.

Pogoda dopisała, humory także, nie przemokliśmy, nie zmarzliśmy, cała czternastka szczęśliwie wróciła. Przeszliśmy trochę ponad 10 kilometrów. Dziękuję za wspólną wyprawę, mam nadzieję na następne.

hm. Dariusz Brzuska

24-01-2016

Wycieczka drużyny Matecznik - 28 listopada 2015r. Harcerze icon

28 listopada drużyna "Matecznik" była na wycieczce, podczas której przemierzała szlak podchorążych rozpoczynających Powstanie Listopadowe.

Drużyna zaczęła od poznawania... życia wiewiórek, a w zasadzie jednej. Wiewióra nie wytrzymała jednak sesji fotograficznej dokonywanej przez amatorów fotografii i po 4-5 minutach nawiała na drzewo.

Podczas drogi słuchaliśmy opowiadań naszej przewodniczki, przedstawiającej nam przebieg pierwszych działań podchorążych, a także opowiadającej o spotkanych po drodze licznych zabytkach i charakterystycznych obiektach. Mimo iż było zimno (a nawet na początku padał śnieg) to dzielnie dotarliśmy do końca - pod Arsenał. Z pewnością jednak morale naszej dzielnej ekipy podniosła wizyta w McDonald's, która musiała się pojawić. Taka tradycja... :-)

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji - w galerii, pod odpowiednią datą. Zdjęcia z wycieczki są autorstwa Pana Marcina Glińskiego, taty Adama.

hm. Dorota Brzuska-Kamoda

06-12-2015

Pierwsze informacje drużyny "Matecznik" Harcerze icon

W piątek, 18 września, planowana jest zbiórka poobozowa. Zapraszamy wszystkich obozowiczów, ale harcerki i harcerze nieobecni na obozie też będą mile widziani. Spotkanie będzie o 17.30 w Szkole 293.

Tydzień później, 27 września, także będzie zbiórka. Natomiast październik jest dość zatłoczony pod względem imprez weekendowych, w zamian nie będzie zbiórek piątkowych.

W sobotę, 3 października będzie terenowa impreza dla harcerek i harcerzy ze wszystkich drużyn naszego hufca - Harcerski Start. Udział w Starcie wiąże się z pięciozłotową składką.

UWAGA: ZGŁOSZENIA WRAZ Z 5 ZŁ SKŁADKI TYLKO NA NAJBLIŻSZEJ ZBIÓRCE 18 WRZEŚNIA

W sobotę, 10 października wybieramy się na warszawską imprezę krajoznawczą, rajd "Warszawskie Ślady". Bez wpisowego.

W sobotę, 17 października drużyna będzie uczestniczyć w Zlocie Młodzieży "Palmiry", organizowanym przez PTTK. Rozważamy także zorganizowanie, dla odważnych i twardych, trasy dwudniowej, z noclegiem na biwaku. Będą podane kryteria kwalifikacji na trasę dwudniową, już niedługo, po wyborze trasy i zaplanowaniu szczegółów logistycznych. Udział w Zlocie wiąże się z opłaceniem wpisowego, około 30 zł.

W piątek, 23 października, dla odmiany planowana jest normalna zbiórka, choć niekoniecznie pod dachem - zobaczymy, jaka będzie pogoda. Bez wpisowego.

W czasie weekendu listopadowego (Wszystkich Świętych) być może będziemy organizować akcję zarobkową - sprzedaż zniczy.

Kolejne większe wyjścia drużyny to projektowana gra z okazji Święta Niepodległości i wycieczka po Warszawie, być może wieczorna, z okazji rocznicy tzw. Nocy Listopadowej w ostatni weekend listopada.

Czuwaj!

hm. Agnieszka Brzuska-Kalińska

16-09-2015