Harcerski Start - drużyna "Knieja" Wędrownicy icon
Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu

W sobotę, 8 pażdziernika miał miejsce Start Hufca, w którym wzięły udział druźyny harcerskie i gromady zuchowe z naszego ćrodowiska. Druźyna "Knieja" sprawdzała się w róźnorodnych zadaniach na terenie parku Fosa, koło Cytadeli. Mimo niesprzyjającej pogody wszyscy ćwietnie się bawilićmy zdobywając punkty! Moźna było nauczyć się strzelać z łuku oraz odnależć łuski od nabojów za pomocą wykrywacza metalu. Niestety deszcz przeszkodził w dalszej rywalizacji i wszyscy wrócilićmy wczećniej. Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z imprezy!

hm. Dorota Brzuska-Kamoda

11-10-2016

Wycieczka i biwak drużyny "Knieja" Wędrownicy icon

5 grudnia 2015r. drużyna "Knieja" wzięła udział w spacerze szlakiem powstania listopadowego. Druhna Olga Potrzuska, nasza przewodniczka, rozpoczęła oprowadzanie nas spod pomnika króla Jana III Sobieskiego - miejsca z którego wyruszyli powstańcy listopadowi. Przeszliśmy się po Łazienkach Królewskich odwiedzając Podchorążówkę, Pałac na Wyspie, dalej Belweder.

Dowiedzieliśmy się m.in, że Książe Konstanty (namiestnik carski, bardzo nie lubiany przez Polaków) umknął powstańcom dzięki sprytnemu fortelowi - przebrał się za kobietę, założył suknię i czepek swojej żony i umknął karocą przed śmiercią. Do końca życia miał przez to opinię tchórza.

Spod Belwederu poszliśmy pod pomnik Fryderyka Chopina. Poznaliśmy nieco jego życie. Trafiła się nam niepowtarzalna okazja zobaczenia żyjącej w Parku Łazienkowskim sarenki! Aparaty fotograficzne posżły w ruch - zdjęcia można zobaczyć w galerii.

Dalej pojechaliśmy na Krakowskie Przedmieście, pod pomnik Mikołaja Kopernika. Czy wiedzieliście, że to dzięki Kopernikowi smarujemy chleb masłem? W czasie, gdy żył on w Olsztynie, panowała tam zaraza. Mikołaj wymyślił, że jest to spowodowane jedzeniem produków, które są brudne i przez to zakażone niebiezpiecznymi substancjami (nie znano jeszcze wtedy bakterii i wirusów). Namówił ludzi, żeby zaczęli smarować chleb masłem - na tak przygotowanym pieczywie widać było brud, co było nieapetyczne. Ludzie zaczęli zwracać uwagę na to, żeby jeść czysto i choroba minęła.

Po drodze do kościoła Św. Krzyża, gdzie spoczywa serce Fryderyka Chopina, natrafiliśmy na świąteczną paradę motocyklistów - wszyscy byli przebrani za św. Mikołajów :-).

Weszliśmy na wieżę kościoła Św. Anny, dowiedzieliśmy się co było prawdziwą przyczyną przeniesienia stolicy z Krakowa do Warszawy, zwiedziliśmy świąteczny jarmark i skosztowaliśmy grillowanych oscypków z żurawiną.

Dalej, poprzez Plac Krasińskich, dotarliśmy do Arsenału, który był celem powstańców listopadowych. Tam zakończyła się nasza wycieczka.

Po obiedzie zaczęła się druga, stacjonarna część naszego biwaku. Wieczór literacki - wspólne czytanie książek, robienie pięknych, kolorowych zakładek, wspólne przygotowywanie kolacji, kominek z quizem wiedzy o zwiedzanych tego dnia miejscach a na koniec dnia - granie na gitarze i w grę "Wilkołaki" do późnych godzin nocnych. Było super!

6 grudnia rano odwiedził nas św. Mikołaj i wręczył trochę słodkości. Posprzątaliśmy po sobie i biwak się zakończył. Ja już nie mogę się doczekać kolejnego!

Zapraszamy do obejrzenia w galerii zdjęć z naszych biwakowych przygód!

hm. Dorota Brzuska-Kamoda

06-12-2015

Przyjaciel Książki na zbiórkach "Kniei" Wędrownicy icon

Po co nam książki? Czy warto je czytać? Czemu mówi się, że współcześnie coraz mniej ludzi czyta książki?

Od takich pytań zaczęła się piątkowa zbiórka "Kniei". Harcerze mieli mnóstwo pomysłów i odpowiedzi na powyższe pytania. Okazało się, że książki są nam przydatne bo: rozwijają naszą wyobraźnię, poszerzają słownictwo, są rozrywką dla umysłu, pozwalają przenieść się nam w zupełnie inne miejsce i poznać ciekawe postacie, wzbogacają naszą wiedzę o świecie i kulturach innych krajów, poprawiają znajomość ortografii, inspirują, pozwalają nam poznać myśli ich autorów - ludzi których nie znamy i wiele, wiele innych...

Okazało się, że warto czytać książki, choć nie wszyscy harcerze i harcerki z "Kniei" to lubią.

A czemu ludzie mniej czytają lub nie lubią czytać? Doszliśmy do wniosku, że dzieje się tak, ponieważ mają bardzo dużo konkurencujnych rozrywek (sport, kino, telewizja, komputer, gry komputerowe, planszowe...). Niektórzy są leniwi, nie ćwiczą swojej wyobraźni - łatwiej im obejrzeć film, gdzie obraz jest gotowy, nie trzeba go tworzyć w głowie na podstawie przydługich opisów. Inni z kolei nie lubią bo po prostu procesu czytania, jest dla nich długi i nudny - w końcu często czytamy sobie w głowie w podobnym tempie jak gdybyśmy czytali na głos - a to trwa i trwa...

Na zbiórce dowiedzieliśmy się z czego składa się książka (w plikowni jest na ten temat prezentacja, którą oglądaliśmy na zbiórce - zajrzyjcie!). Każdy zastęp dostał ambitne zadanie stworzenia swojej własnej, krótkiej ksiażki. Już nie mogę się doczekać efektów tej wspólnej, wytężonej pracy!

hm. Dorota Brzuska-Kamoda

22-11-2015

Współzawodnictwo! Wędrownicy icon

Drogie harcerki i harcerzez z "Kniei"! Poniżej propozycja zasad współzawodnictwa na ten rok. Na razie jesteście oceniani tylko pod kątem pracy na zbiórce. Przeczytajcie zasady i jeśli uważacie, że coś jest do zmiany - dajcie znać!

WSPÓŁZAWODNICTWO ZASTĘPÓW 2015/2016

PRACA NA ZBIÓRCE 0-10 pkt

Oceniane są: współpraca w zastępie, zaangażowanie wszystkich członków zastępu oraz dobry podział zadań.

ZADANIA MIĘDZYZBIÓRKOWE 0-5pkt

UMUNDUROWANIE NA ZBIÓCE 0-5pkt

Jeśli wszyscy członkowie zastępu są umundurowani +5 pkt.

Za każdą nieumundurowaną osobę -1pkt.

ZDOBYCIE SPRAWNOŚCI

* +5 pkt

** +10pkt

*** +15pkt

Za każdą osobę, która zdobyła daną sprawność.

ZDOBYCIE STOPNIA +20 pkt

PS W plikowni są dostępne regulaminy sprawności! Może wybierzecie coś dla siebie...?

Czuwaj!

hm. Dorota Brzuska-Kamoda

06-11-2015

zbiórka 9 października Wędrownicy icon

Na ostatniej zbiórce, 9 października, harcerki i harcerze z Kniei pracowali zastępami.

Starsze zastępy miały za zadanie zdobyć informacje o Krystynie Krahelskiej, Krystnie Niżyńskiej i Tadeuszu Zawadzkim a następnie wykonać o nich plakaty. Drużyna "Knieja" już niedługo przyjmie imię jednego z tych trzech bohaterów!

W Plikowni, w zakładce Harcerze, folder Knieja, można znaleźć zdjęcia plakatów przygotowanych przez harcerki i harcerzy. Zapraszam do oglądania!

Natomiast młodsze zastępy szykowaly się dziś do zdobycia plakietki drużyny - czterolistnej koniczyny! Wymagania na plakietkę są w zakładce Harcerze w Plikowni.

Przypominam, że w najbliższą sobotę idziemy na rajd "Palmiry" - nie będzie zbiórki 16 października!

Czuwaj!

hm. Dorota Brzuska-Kamoda

11-10-2015

Pierwsza zbiórka Kniei za nami! Wędrownicy icon
Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu

Za "Knieją" pierwsza zbiórka harcerska w tym roku (2 października). Tak się bawiliśmy w grę o nazwie "węzeł gordyjski". A potem - wspólne zdjęcie całej drużyny!

Kolejna zbiórka już w najbliższy piątek - 9 października. Zapraszamy wszystkich chętnych czwaroklasistów do wspólnej zabawy!

Tydzień później idziemy na rajd "Palmiry" - w związku z tym nie będzie zbiórki 16 października!

Czuwaj!

hm. Dorota Brzuska-Kamoda

05-10-2015

Informacja dla drużyny "Knieja" Wędrownicy icon
Witam w nowym roku szkolnym!

Na pierwszą poobozową zbiórkę zapraszam 18 września (piątek). Jest to zbiórka dla wszystkich, którzy w ubiegłym roku uczestniczyli w pracy drużyny. Spotkamy się pod Szkołą 293 o godzinie 17.30. Zbiórka potrwa do godziny 19.00.

Kolejna zbiórka, 25 września (piątek), jest zbiórką podsumowującą tegoroczny obóz harcerski. Zapraszam na nią przede wszystkim uczestników obozu, ale jeśli ktoś z pozostałych harcerek i harcerzy chciałby sprawdzić swoje umiejętności na mini biegu harcerskim - to również zapraszam. Zbiórka będzie poza terenem Szkoły, zacznie się o godzinie 17.00 i być może skończy z niewielkim opóźnieniem o 19-tej. Szczegóły podam w przyszłym tygodniu.

2 października (piątek) będzie pierwsza zbiórka w powiększonym składzie drużyny! W tym roku nasze szeregi zasilą czwartoklasiści i czwartoklasistki. Będzie to ważna zbiórka, ustalimy na niej ostateczny podział zastępów i poznamy się z młodszymi kolegami i koleżankami.

3 października (sobota) odbędzie się harcerski start - gra dla wszystkich drużyn hufca Warszawa-Żoliborz. Na tę grę zapraszam gimnazjalistów i szóstoklasistów. Impreza potrwa cały dzień a koszt uczestnictwa to 5 zł.
O zgłoszenia udziału, razem z wpłatą, poproszę do 18 września.

Czuwaj!

hm. Dorota Brzuska-Kamoda

11-09-2015