Turniej gier z rodzicami - wyjątkowa zbiórka "Leśnych Duszków" Zuchy icon
Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu

Już jakiś czas temu, 21 listopada, odbyła się nietypowa zbiórka "Leśnych Duszków". Wyjątkowo oprócz zuchów bawili się na niej również ich rodzice! Gromada od kilku zbiórek zdobywała sprawność „Słoneczko/Wilczek”, która pozwoliła nam przenieść się do czasów pierwszych zuchów. Poznaliśmy ważne postacie, które tworzyły ruch zuchowy, dowiedzieliśmy się jak wyglądały pierwsze zbiórki gromad, a nawet poznaliśmy ich tajne hasło! Cofając się myślami w czasie, postanowiliśmy dowiedzieć się też nieco o czasach, kiedy to nasi rodzice byli zuchami i harcerzami. A nie ma na to lepszego sposobu, niż zaprosić ich, by sami nam o tym opowiedzieli! Rodzice nas nie zawiedli. Stawili się licznie i z ogromną chęcią rozmawiali z nami o swoich obozach i innych przygodach z dzieciństwa. Oprócz tego z wielkim zaangażowaniem wzięli udział w “Międzypokoleniowym turnieju gier i zabaw”, podczas którego wraz z zuchami bawili się w kapsle, kolory, gumę, klasy i wiele, wiele innych. Zarówno dzieci, jak i rodzice z uśmiechem na ustach brali udział w kolejnych konkurencjach. Myślę, że cały turniej można podsumować tak: mimo, że dzieli nas wiek, to łączą nas zabawy! :) Zbiórka ta była świetnym zwieńczeniem zdobywania sprawności, którą zuchy otrzymały pod jej koniec. Jeszcze raz, w imieniu kadry, dziękujemy rodzicom za przybycie i za tak wielkie zaangażowanie! Po minach i słowach wszystkich uczestników widać było, że zbiórkę można zaliczyć do bardzo udanych.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć w galerii!

Joanna Skiba

11-12-2017

"Leśne Duszki" po raz pierwszy na wielkiej wyprawie! Zuchy icon
Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu

Palmiry już dawno za nami, ale nigdy nie jest za późno, by powspominać wspólnie spędzony czas i obejrzeć trochę zdjęć! Zapraszam do lektury tekstu druhny Asi i do zajrzenia do naszej galerii.

pwd. Zofia Gudaszewska

21.10.2017 nasze środowisko wzięło udział w 57. Centralnym Zlocie Młodzieży PTTK "Palmiry". Jak co rok na trasę rajdu wyruszyły drużyny harcerskie „Matecznik” i „Knieja”, a także po raz pierwszy gromada zuchowa „Leśne Duszki”. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych wyzwanie prawdziwego „Łazika” podjęło aż 18 zuchów. Nie straszne nam były trudy wędrówki i razem z uśmiechem na ustach pokonaliśmy ok. 10-kilometrową trasę. Idąc, obserwowaliśmy bacznie przyrodę Puszczy Kampinoskiej. Zuchy miały okazję by zgłębić swoją wiedzę i podszlifować umiejętności zdobywając sprawności „Fotoamatora”, „Meteorologa” i „Ptasiego opiekuna”. Wszyscy się bardzo zaangażowali w tworzenie fotorelacji z naszej przygody, a najlepsze zdjęcia można było wysłać na nasz konkurs fotograficzny. Postanowiliśmy też, jak na „Leśne Duszki” przystało, posprzątać nieco w lesie, bo raziły nas bardzo śmieci porozrzucane między drzewami. Zorganizowaliśmy nawet konkurs na patrol, który zbierze najwięcej śmieci. Należy jednak pamiętać, że nie liczy się kto wygrał, ale to że mogliśmy zrobić coś dobrego i pożytecznego dla lasu, jego mieszkańców i innych osób, które tak jak my będą po nim chodzić. Po dotarciu na polanę w Pociesze, która była metą całego rajdu, zjedliśmy pyszną, ciepłą grochówkę, odpoczęliśmy i spotkaliśmy się z innymi drużynami i gromadami. Podczas rajdu poznaliśmy również historię cmentarza w Palmirach i dowiedzieliśmy się, że zlot jest formą uczczenia pamięci o poległych bohaterach, którzy są na nim pochowani. Zmęczeni, ale zadowoleni bezpiecznie wróciliśmy do swoich domów.

Mam nadzieję, że wszyscy uczestnicy świetnie się bawili i jeszcze nie jeden raz przyjdzie nam się spotkać na szlaku.

Joanna Siatecka, przyboczna 254 WGZ „Leśne Duszki”

pwd. Zofia Gudaszewska

15-11-2017

„Leśne Duszki” na Zuchowym Starcie 08.10.2016r. Zuchy icon
Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu

Wróciliśmy zadowoleni i szczęśliwi. Było miło i radośnie.

Ale po kolei...

W sobotę rano pogoda nie zachęcała do wychodzenia z domu, było dość chłodno i padał drobny deszczyk. Jednak śmiałkowie z „Leśnych Duszków” nie ulękli się pogody i pod szkołą o godzinie 10.30 stawiło się 15 zuchów oraz 5 osób kadry.

Dojechaliśmy na miejsce bez kłopotu, autobus przyjechał szybko i nie był zatłoczony. Przemarsz zuchów na miejsce imprezy w Parku „Fosa” przy Cytadeli odbył się sprawnie.

Po zarejestrowaniu się u organizatorów schroniliśmy się pod ogromną wierzbą i śpiewając oraz pląsając czekaliśmy na apel.

Na apelu rozpoczynającym grę spotkaliśmy się z innymi zuchami i harcerzami z Hufca Żoliborz.

Trzy osoby z naszego środowiska dostały wyróżnienia za wzorową służbę podczas Harcerskiej Akcji Letniej. W stopniu srebrnym odznaki otrzymali Justyna Pięta i Mateusz Cichowicz z „Matecznika”, a w stopniu złotym Zosia Gudaszewska z „Leśnych Duszków” - gratulujemy!

„Leśne Duszki” zostały podzielone na dwa patrole: „Figielki” i „Zefirki” i przystąpiły do zabawy. Punkty na które trzeba było dotrzeć były mocno schowane więc nie udało się odszukać wszystkich zadań, ale aktywność i waleczność dzieci była bardzo duża. Zuchy wykazywały się kreatywnością, zdolnościami manualnymi i sprawnością fizyczną.

Po dwóch godzinach zmagań oba patrole szczęśliwie wróciły na polanę zlotową. W tym momencie pogoda sprawiła miłą niespodziankę i wyszło słońce. Zajadając kanapki i słodkości siedzieliśmy w kręgu i dzieliliśmy się wrażeniami z gry.

Na apelu kończącym Zuchowy Start „Figielki” dostały dyplom i pudełko z kolorowymi żelkami za zajęcie trzeciego miejsca w rywalizacji. Ponieważ „Zefirki” także bardzo się starały, nagroda została skonsumowana przez całą gromadę. Po pożegnaniu się w kręgu i odśpiewaniu „Słoneczka” rozpoczęliśmy powrót.

Gdy wracaliśmy, zaczął znowu padać deszcz. Uznaliśmy to za znak, że za szybko minął nam ten czas. O 16.15 byliśmy znów pod szkołą. Krzyknęliśmy „Czuj!” i rozeszliśmy się do domów.

Dziękuję zuchom za przybycie i dobrą zabawę.

Dziękuję swojej kochanej kadrze, Zosi, Asi, Kubie i Szymonowi za opiekę nad zuchami. Miło jest patrzeć, jak wkładacie swoje serce w to co robicie.

Czuj! Czuwaj!

drużynowa „Leśnych Duszków”

hm. Agnieszka Brzuska-Kalińska

09-10-2016

Występ Leśnych Duszków na festiwalu "Kakofonia" Zuchy icon
Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu

Z wielką radością informujemy, że w ostatnią sobotę na hufcowym festiwalu "Kakofomia" wystąpiła liczna reprezentacja "Leśnych Duszków". Zuchy sprawiły się znakomicie i w efekcie zdobyliśmy nagrody w następujących konkursach:

I miejsce dla całej gromady "Leśnych Duszków" za pracę plastyczną pt. "Łańcuch przyjaźni"

II miejsce dla całej gromady w konkursie piosenki

Jestem bardzo dumna z dzieci ponieważ dały z siebie wszystko i mimo silnej konkurencji stanęły na drugim stopniu podium, brawo!

II miejsce dla Ali M. w konkursie teatralnym za recytację wiersza "Paweł i Gaweł"

Osobiście jestem pod ogromnym wrażeniem talentu naszej młodej artystki - jej występ uważam za rewelacyjny! W nagrodę uznaliśmy, że Ali należy się sprawność indywidualna "Recytatora" - do odbioru w najbliższym czasie. Alu, tak trzymać!

Duże słowa uznania kieruję także do Ali Cz. i Kajtka M., którzy przynieśli na konkurs kulinarny swoje prace (Ala - babeczki, a Kajtek - ciasteczka). Niestety nie zostali nagrodzeni na "Kakofonii", ale nasze wewnętrzne jury docenia ich trud i zaangażowanie. Dla nas jesteście najlepsi! Dekoracja babeczek jedyna w swoim rodzaju, a ciasteczka - palce lizać!

Swoje prace w konkursie plastycznym wystawili też dwaj chłopcy (!):

Kostek Z. - pracę pt. "Moi przyjaciele" oraz Olek K. pt. "Morze przyjaźni".

Dziękuję im bardzo za ciekawe podejście do tematu oraz włożony wkład pracy. Obie prace będzie można podziwiać na tablicy korkowej u nas w szkole.

Dziękuję także wszystkim pozostałym uczestnikom "Kakofonii" za radosne uśmiechy, fajną zabawę i dobre zachowanie (z małymi wyjątkami).

Na koniec spotkania odbyła się mała uroczystość. Wspólnie z bratnią 293 WGZ "Nibylandia" stanęliśmy w kręgu, aby zuchy, które zasłużyły na Znaczek Zucha mogły złożyć Obietnicę Zucha. Z naszej gromady była to wspaniała czwórka: Ala M., Zosia K., Bruno R. oraz Kajtek M. Jeszcze raz gratulujemy!!!

W ten oto sposób już dwunastka zuchów z naszej gromady posiada Znaczki Zucha. Czekamy na następnych! Niektórym brakuje już niewiele - muszą jeszcze tylko popracować nieco nad swoim zachowaniem.

Wymagania do złożenia Obietnicy Zucha i otrzymania Znaczka Zucha można znaleźć w naszej Plikowni, w dziale "Zuchy" -> "Leśne Duszki".

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!

Czuj!

hm. Agnieszka Kalińska-Brzuska

drużynowa "Leśnych Duszków"

hm. Dorota Brzuska-Kamoda

28-02-2016

"Leśne Duszki" zdobywają sprawność Artysty Zuchy icon
Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu

Na ostatniej zbiórce, 19 stycznia 2016r., na zbiórkę do zuchów zawitała jedna z greckich Muz (bogiń sztuki i nauki). Muza poprosiła nas o pomoc w odnalezieniu atrybutów należących do niej oraz jej sióstr. Wspólnie mieliśmy odnaleźć pędzel należący do Muzy malarzy, pióro, które zawieruszyła Muza pisarzy i poetów, maskę Muzy teatru oraz klucz wiolinowy należący do Muzy muzyków.

Dzięki wspólnym wysiłkom na zbiórce udało nam się odnaleźć klucz wiolinowy, jednak przed nami poszukiwanie jeszcze trzech pozostałych atrybutów. A gdy wreszcie uda się je znaleźć czeka nas wspaniała nagroda w postaci sprawności „Artysty”!

hm. Agnieszka Brzuska-Kalińska

24-01-2016

Zdobywamy sprawność Świętego Mikołaja Zuchy icon
Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu

Lesne Duszki dostały list od Świetego Mikołaja, który poprosił je o pomoc w przygotowaniu Świąt Bożego Narodzenia. Święty Mikołaj martwił się, że Świeta są zagrożone, ponieważ wszyscy są bardzo zabiegani i nie mają czasu na ich szykowanie .

Zuchy postanowiły sprostać zaadaniu i zabrały się za przedświąteczne przygotowania. Uczyliśmy się m.in. zwyczajów świątecznych, śpiewaliśmy kolędy i składaliśmy sobie życzenia. Leśne Duszki dostały zadanie domowe: miały pomóc rodzicom w przedświątecznych porządkach, robieniu zakupów, pieczeniu ciast....

Mamy nadzieję, że wywiążą się z tego zadania wyśmienicie.

Życzymy wszystkim magicznych Świąt Bożego Narodzenia.

Drużynowa i przyboczni "Leśnych Duszków"

hm. Agnieszka Brzuska-Kalińska

18-12-2015

Leśne Duszki na Starym Mieście 08.11.2015r. Zuchy icon
Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu Zdjęcie do artykułu

Serdecznie dziękuję zuchom oraz moim drogim pomocnikom (Zosi, Marcinowi, Konradowi, Szymonowi, Kubie i Maćkowi) za udział w niedzielnej wycieczce. Zebrała się nas spora gromadka; było 17 zuchów i 7 osób opieki.

Nie udało się nam zwiedzić Zamku Królewskiego ponieważ była ogromna kolejka i uznaliśmy, że mało przyjemnie jest zwiedzać zamek w takim tłoku.

Mimo to zobaczyliśmy dużo rzeczy. Nasza trasa biegła od Placu Zamkowego poprzez ul. Świętojańską do Rynku Starego Miasta. Potem był odpoczynek na tarasie widokowym, gdzie jedząc kanapki spoglądaliśmy na Wisłę. Następnie poszliśmy w stronę Barbakanu i Rynku Nowego Miasta. Po drodze przechodziliśmy obok muzeum Marii Skłodowskiej-Curie i stojąc przy jej portrecie wspominaliśmy naszą słynną rodaczkę, która odkryła dwa nowe pierwiastki chemiczne: rad i polon.

Pogoda była raczej dobra, choć chwilami wiał naprawdę bardzo silny wiatr. Humory też dopisywały, dzieciaki w większości były bardzo grzeczne.

Poznaliśmy różne legendy: o królu Zygmuncie, który stoi na pomniku, o Warsie i Sawie, księciu Niedźwiedziu, Bazyliszku, Syrence. Śpiewaliśmy naszą piosenkę o Leśnych Duszkach oraz bawiliśmy się w pląs „Moskito”.

W czasie wyprawy spotkaliśmy króla, który przywrócił do stanu rycerskiego naszego rycerza Harolda. W uznaniu zasług wszystkich zuchów, które pomagały Haroldowi poznać Kodeks Rycerski, król pasował każdego zucha na rycerza.

Był też czas na drobne zakupy w sklepie spożywczym oraz na straganie z pamiątkami.

Na koniec wycieczki zapaliliśmy znicz pod pomnikiem Małego Powstańca. Zuchy zaśpiewały Hymn Zuchowy.

Na zbiórce 10.11. przypomnieliśmy jeszcze sobie legendę o Złotej Kaczce. Może jakąś legendę dzieci opowiedzą w domu?

Czuj!

hm. Agnieszka Brzuska-Kalińska

11-11-2015

Informacja dla ubiegłorocznych zuchów z "Leśnych Duszków" Zuchy icon

Dla Leśnych Duszków - tegorocznych trzecioklasistów - informacja od drużynowej gromady zuchowej "Drzewomaniacy"

Serdecznie zapraszam wszystkie ubiegłoroczne Leśne Duszki - tegorocznych trzecioklasistów - na zbiórki "Drzewomaniaków". Spotykamy się w najbliższy piątek, 2 października, o godzinie 16.00 w Szkole 293 w szatni. Zuchy które są na świetlicy, zostaną odebrane przez drużynową. Proszę o wpis w dzienniczkach ze zgodą na udział dziecka w zbiórkach zuchowych w piątki od godziny 16-tej. Zbiórka zuchowa skończy się o godzinie 17.30.

Z zuchowym pozdrowieniem "Czuj"

pwd. Magda Kalinowska

drużynowa 254 WGZ "Drzewomaniacy"

===============================================

Dla Leśnych Duszków - tegorocznych czwartoklasistów - informacja od drużynowej drużyny harcerskiej "Knieja"

Serdecznie zapraszam wszystkie ubiegłoroczne zuchy - tegorocznych czwartoklasistów - na pierwszą w tym roku zbiórką harcerską! Spotykamy się

w najbliższy piątek, 2 października, o godzinie 17.30 pod harcerską tablicą informacyjną w Szkole 293 (w szatni).

Zbiórka harcerska skończy się o godzinie 19-tej, po zbiórce będę do Państwa dyspozycji, w razie pytań.

Jeszcze raz zapraszam do wspólnej, harcerskiej zabawy.

Pozdrawiam,

phm. Dorota Brzuska-Kamoda

drużynowa 254 WDH "Knieja"

hm. Agnieszka Brzuska-Kalińska

29-09-2015